Výpočet důchodu aneb kouzelná hranice

Všichni vidíme a slyšíme, že důchody budou stále menší a menší. Ale co tak si jejich výši naplánovat sám dopředu!?

Od 1. ledna 2015 došlo ke změně ve výpočtu důchodu. Podstatná změna je ve stanovení redukčních hranic.

První redukční hranice je ve výši 11 709 Kč. Do této částky se započítává váš osobní vyměřovací základ ve výši 100 %. Nad tuto částku až do výše 106 444 Kč se počítá pouze 26 % z vaší hrubé mzdy do vyměřovacího základu.

Příklad: Pokud tedy máte hrubou mzdu ve výši 15 000 Kč, tak výpočtový základ bude 12 566 Kč.

Provedla jsem porovnání hrubých příjmů a výše důchodu při stejné době pojištění (40 let), ale různých částkách hrubého měsíčního příjmu.

Z uvedené tabulky vyplývá, že čím vyšší příjem nad hranici 11 709 Kč, tím bude poměr mezi čistou mzdou a důchodem větší, tj. tím více bude třeba mít vlastní finanční zázemí, aby se vám životní úroveň nesnížila.

Tabulka - výpočet důchodu

Co by se ale stalo, kdyby využila systém na maximum?

Z uvedené tabulky vyplývá, že pokud budu mít hrubý příjem 11 700 Kč, tak celá tato částka se mi počítá do vyměřovacího základu na důchod. Vše nad tuto částku se počítá jen z 26 %.

Takže, pokud si to mohu ovlivnit, tj. zaměstnávám sám sebe ve vlastním s.r.o. nebo jsem OSVČ, ale hradím minimum a tudíž mohu si připlatit na vyměřovací základ 11 709 Kč, tak získám maximum za své peníze, samozřejmě za předpokladu existence důchodů.

Zde se podívejte, co udělá dále doba pro výpočet důchodu. Pokud tedy nebudu spěchat do důchodu a nebude mi nic bránit vyčkat, dokud se nenaplní dob pojištění v počtu 44 let, tak v okamžiku této doby pojištění bude důchod ve výši mé čisté mzdy.

doba pro výpočet důchodu

Rada závěrem

Tento výpočet neukazuji proto, aby se systém obcházel, ale aby se využil každý systém na maximum.

Tím, že bude vaše mzda menší, tak ušetříte více financí. A ty je nutno investovat, abyste si zabezpečili spokojené stáří.

Příklad: Pokud máte mzdu ve výši např. 25 tis. Kč hrubého ve vlastním s.r.o., a nyní si ji snížíte více než o polovinu, tak ušetříte na odvodech téměř 6 000 Kč. Pokud ty budete investovat s dynamickou strategií, tak Vám již za 20 let vynese měsíční rentu ve výši 15 000 Kč po dobu dalších 40 let (je počítáno s inflací ! ). 

Jaký je tedy rozdíl?

Pokud budete odvádět pod dobu 20 let do státního systému z hrubé mzdy 25 000 Kč odvody, tak získáte důchod cca 11 500 Kč (za 40letou dobu pojištění).

Pokud však budete odvádět finance z částky 11 700 Kč, tak získáte důchod ve výši 9 420 Kč a k tomu rentu ze zhodnoceného kapitálu ve výši 15 000 Kč, a to již za 20 let bez ohledu a to, zda máte či nemáte důchodový věk! (celkem 24 420 Kč)

Rozdíl je více než 100 % !

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Renta pro život s.r.o. | všechna práva vyhrazena

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top

Poraďte se s námi, jak dosáhnout na vlastní rentu.

Chci se stát rentiérem »

Chcete vlastní rentu?