Sólo investor vs. kopírka indexů

Je lepší být sólovým hráčem a sám si sestavovat investiční portfolio, nebo se vyplatí spíše vsadit na investice prostřednictvím indexových fondů? Tato otázka dokáže rozvinout mezi aktivními investory vášnivou diskuzi s množstvím důvodů pro i proti.

Rozhodující je čas

Osobně v této problematice rozděluji investory do dvou skupin:

  • Aktivní investoři to mají za svou životní vášeň a jejich časovou náplní je sledování trhů, kalkulace všech možností a kontrolování vývoje. V tomto případě je naprosto v pořádku, když své portfolio aktivně řídí sami.
  • Časově vytížení investoři sice chtějí dobře investovat, ale nemají čas, energii a mnohdy ani zájem osobně se podílet na výběru investičního portfolia do jednotlivých podrobností. Je jasné, že tato skupina investorů svůj čas využívá pro jiné činnosti. Například pro ty, které přináší peníze z oblasti, ve které vynikají.

Jak si loni vedli manažeři

Při hodnocení úspěchů portfolia manažerů vůči trhu vyšly výsledky hůře pro manažery. Většinou jim totiž v loňském roce trh nepřál, protože téměř 85 % amerických a 70 % světových portfolio-manažerů skončilo až za trhem.

Když srovnáme odborníky – portfolio-manažery, kteří z větší části nejsou schopni trh ani dostihnout natož předstihnout, jeví se mi rozhodnutí být sólo investorem jako sci-fi.

Nutno podotknout, že v této rovině je myšleno dlouhodobé investování nikoliv krátkodobé spekulace na finančních trzích. Zde je asi na místě zvážit investování přímo do fondů. Ale do jakých?

Který přístup je výnosnější

  • Aktivně spravované fondy mají vyšší náklady, protože musí aktivně investiční příležitosti vyhledávat, hodnotit, kontrolovat a revidovat.
  • Pasivně spravované fondy mají náklady výrazně nižší, protože jen kopírují vybrané fondy. Při porovnání některých fondů nakonec vyšlo najevo, že pasivně spravované fondy v konečném důsledku přinesly vyšší zhodnocení.

Spočítejte si výnosnost investice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Renta pro život s.r.o. | všechna práva vyhrazena

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top

Poraďte se s námi, jak dosáhnout na vlastní rentu.

Chci se stát rentiérem »

Chcete vlastní rentu?