Seznamte se s důchodovým online kontem

Česká správa sociálního zabezpečení umožňovala do nedávna jedinou formu, jak získat informace o evidovaných dobách a vyměřovacích základech u České správy sociálního zabezpečení. Šlo tak učinit pouze prostřednictvím pošty. Nyní však tento orgán přišel s novinkou - vše lze získat i online.

Zajistěte si potřebné doklady

Blíží se vám den odchodu do důchodu? Poté jistě pátráte po všech nezbytných dokladech pro žádost. Protože pouze s jejich pomocí zjistíte, zda za vás všichni zaměstnavatelé odvedli podklady formou evidenčního listu důchodového pojištění (ELDP) do daného systému.

Česká správa sociálního zabezpečení automaticky posílá pár let před vstupem do důchodového věku přehled dob pojištění a stav důchodového konta. A to proto, aby v předstihu před vstupem do důchodu zjistila, zda má vše evidováno.

TIP: Osobně jsem mnoha lidem i v mladším věku poradila, aby si o evidenci zažádali. A to většinou tehdy, pokud mají podezření, že údaje vedené v evidenci nejsou všechny.

Každá dílčí doba se počítá

Snad každý před důchodem sčítá dobu pojištění. Tím zjišťuje, že sem tam něco chybí a na výměru důchodu tratí. Pokud se vás to také týká, je třeba včas informace získat. A to nejlépe předtím, než daný zaměstnavatel půjde do likvidace či insolvence.

I když existuje povinnost mzdové podklady uchovávat 30 let, ne vždy to tak opravdu chodí. Z praxe mohu říct, že povinnost všichni neplní. A bývalý zaměstnanec pak danou dobu nemá jak doložit a do odpracovaných let započíst.

Asi si málokdo schovává podklady k danému pracovnímu místu, mezi které patří zejména:

  • Pracovní smlouvy
  • Všechny výplatní lístky
  • Evidenční listy důchodového pojištění, které by danou dobu mohly doložit

Online nahlédnutí do evidence

A právě proto, abyste mohli nahlédnout do evidence častěji, přišla Česká správa sociálního zabezpečení s novinkou. Ta spočívá v možnosti získat informace online. Podmínkou je mít zřízenou datovou schránku.

TIP:  Ten, kdo si prostřednictvím Czech Pointu zřídí datovou schránku, musí počítat nejen s vyplývajícími právy, ale také s povinnostmi.

Povinnosti majitele datové schránky

Fyzická osoba, která má datovou schránku, musí počítat s tím, že:

  • Veškerá podání (například na finanční úřad) bude činit jen prostřednictvím této schránky. Za nedodržení je pokuta 2 000 Kč.
  • Do této schránky budou rovněž doručovány všechny písemnosti z úřadů, které doposud chodily poštou.

Doporučení na závěr

Závěrem vám doporučuji jednoduchý postup. Napište si na Českou správu sociálního zabezpečení o takzvaný „Informativní osobní list důchodového pojištění“ a zjistěte si, co máte ve svém osobním kontu.

Na osobním kontu vyčtete:

  • Všechny výdělky od doby studií až doposud
  • Roční výdělky, které budou vstupovat pro výpočet důchodu
  • Kolik máte vyloučené doby za nemoc, vojenskou službu či mateřskou
  • Zda vám nechybí nějaká doba pro odpracování a pokud ano, včas můžete sjednat nápravu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Renta pro život s.r.o. | všechna práva vyhrazena

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top

Poraďte se s námi, jak dosáhnout na vlastní rentu.

Chci se stát rentiérem »

Chcete vlastní rentu?