Rozdílný pohled na důchod ve světě

Co pro dnešní či budoucí důchodce znamenají hesla zabezpečení, důvěra a solidarita? Jsou to právě modly důchodců – očekávají zabezpečení, důvěřují státu, že jej dostanou a věří v solidaritu systému. Když do něj sami dávali, očekávají, že z něj i dostanou.

Názor mladých lidí

Zabezpečení na důchod? Na to nemají. Mladá rodina s dítětem se snaží jenom vyžít. A ostatní nezadaná generace si chce užívat a na spoření či zabezpečení na důchod myslet nechce, protože je to ještě moc daleko. Důvěru v systém mladí lidé také moc nemají, alespoň to vyplývá z různých průzkumů.

A solidarita? Zřejmě ani neví, o čem je řeč. Proč by měli být solidární, když sami nic nechtějí? Nemyslí na to, že i oni jednou budou staří.

Ale nechci házet všechny do jednoho pytle. Jsou i tací, kteří znají pojem finanční odpovědnost. Asi je to dáno tím, že buď mají vzor v rodině nebo se již sami setkali s informacemi, které je zaujaly a dávají jim smysl pro jejich finance.

Jak je to v zahraničí

A stejně jako jsou rozdíly v naší zemi na toto téma, tak jsou i odlišné názory v jiných částech světa. šťastný důchodJe to dáno místními zvyklostmi, kulturou a také nastaveným systém ze strany zákonodárců dané země.

Je zcela pochopitelné, že tam, kde lidé nejsou zvyklí na péči od státu ve stáří, tak si své zabezpečení vytváří sami. Jsou to např. Velká Británie, kde příjem od státu symbolizuje méně než 50 % z celkových nákladů na žití důchodce.

To stejné platí pro USA, kde státní penze slouží jen jako naprosté minimum, a to ještě pro vybrané skupiny občanů. Nicméně i v zemích kontinentální Evropy začíná příjem ze soukromé penze nabývat stále více na významu, a to i v zemích jako je Švýcarsko či Holandsko.

Příjmy od státu jsou v řadě evropských zemí stále dominantní. Jde třeba o Francii, Německo či Švédsko. Například mladí lidé z Francie a Itálie nepovažují spoření za nejdůležitější. Tento postoj je dán tím, že evidentně nemají reálný odhad svých budoucích příjmů v důchodovém věku.

Asi nejméně jsou lidé závislí na příjmu ze státní penze v Asii. V tamní kultuře hraje velmi důležitou úlohu rodina. Ta se totiž o člověka v penzi postará. Třeba v Jižní Koreji tvoří příjem od státu asi jen 30 % všech příjmů v penzi. Kromě rodiny jsou to i soukromá zabezpečení na penzi. To stejné platí například v jižní Americe.

Bez peněz to ve stáří nejde

Navzdory masivnímu opakování faktu, že na důchody nebudou peníze, se moc lidí „za nos“ nechytí. Pro mnoho osob jsou stále důležitější nové věci (televize, mobil, či dovolená) než své vlastní zabezpečení na stáří. Ale už nyní existuje více než 10 000 lidí, kteří jsou v důchodovém věku, a důchod nedostalo, protože nesplnili podmínky.

Co byste dělali v takovém životním bodě? Z čeho byste žili? A věřte, že řada z nich za to nemohla. Není doložená odpracovaná doba v evidenci ČSSZ od jednoho ze zaměstnavatelů, nebo se starali o nemohoucí a nesplnili určité podmínky.

Důvodem, proč si lidé neodkládají a nespoří či neinvestují na své důstojné stáří, není nedostatek finančních prostředků, ale je to nedostatek finanční inteligence a odpovědnosti.

Je delší život šťastnější?

Určitě, stačí mít dostatek úspor na to, aby i lidé v důchodovém věku mohli zůstat aktivními. Proč se vzdávat cestování, sportování a jiných koníčků? S prodlužujícím se životem se totiž úměrně rozšiřují i životní vyhlídky a očekávání lidí. Střední délka života se posouvá v mnoha zemích, a tak jsou plány a vyhlídky dnešních šedesátníků srovnatelné s těmi, které měli padesátiletí v druhé polovině minulého století.

Buďte nezávislí na státu. Zjistěte, jak prožít spokojené stáří.

Jak na rentu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Renta pro život s.r.o. | všechna práva vyhrazena

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top

Poraďte se s námi, jak dosáhnout na vlastní rentu.

Chci se stát rentiérem »

Chcete vlastní rentu?