Rentiér a jeho nárok na důchod

Na důchod má nárok každý, kdo je přihlášen k důchodovému pojištění u ČSSZ a řádně hradí příslušné důchodové pojištění. Otázkou však zůstává, zda rentiér stojí o to mít státní důchod.

Začínající rentiér

Jste mladý člověk, který se právě stal rentiérem a nestihl ještě přispívat do průběžného důchodového systému formou důchodového pojištění? V tomto případě už tak asi ani neučiníte. Je pro vás totiž pravděpodobně zbytečné „vyhazovat“ peníze do systému. Možná byste tak mohli činit z pouhé solidarity, ale z ekonomického a logického hlediska lze jen konstatovat, že by vám to nic nepřineslo.

Pokročilý rentiér

Pokud jste se ovšem stal rentiérem později a již jste na cestě k rentiérskému životu odevzdal do průběžného důchodového systému nemalou část svých vydělaných financí, zřejmě zvážíte, co vám pokračování v těchto platbách přinese.

V nastíněné situaci je nutno dát na pomyslnou misku vah dvě skutečnosti:

  • Kolik jste postupně za pracovní život poslali
  • Kolik vám ještě v rámci let před splněním podmínek pro vstup do důchodu poslat zbývá

Dále přichází na řadu srovnání:

  • Kolik musíte poslat na důchodové pojištění a co za to následně dostanete ve formě důchodu
  • Kolik byste dostali, kdybyste stejnou sumu investovali

Predikce výnosů ze svých investic je určitě složitá, ale s ohledem na neustále měnící se systém v České republice a postoj k problematice důchodu je co do čísel důchod věc nepředpověditelná.

Rozhodnutí rentiéra

Při kalkulaci důchodu se vychází z předpokladu, že se člověk dožije věku 20 let nad okamžik odchodu do důchodu. Dále je také počítáno s tím, že to, co člověk do systému za 40 let nasype, tak si cca za 20 let vybere na důchodu. To ale platí dnes.

 

Očekávaný vývoj dle indicií, které nám stát stále ukazuje v podobně reforem, informací a výpočtů, bude spíše následující – více vydám než dostanu zpět na důchodu.

Jak se tedy rozhodne rentiér, který je zvyklý pracovat se svými penězi a majetkem, svůj majetek rozmnožuje a umí být sám pro sebe dobrým hospodářem? S největší pravděpodobností své peníze státu nesvěří.

A jak byste se rozhodli vy? Podělte se se mnou i ostatními v komentářích pod článkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Renta pro život s.r.o. | všechna práva vyhrazena

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top

Poraďte se s námi, jak dosáhnout na vlastní rentu.

Chci se stát rentiérem »

Chcete vlastní rentu?