Pravidelné měsíční spoření ve stáří oceníte

Odkládáte si každý měsíc určitou částku pro poklidné stáří? Nebo stále vsázíte na to, že se o vás v nouzi postará stát?

Kolik lidé měsíčně spoří

Odkládáte si každý měsíc určitou částku na spokojené stáří? Podle následujícího grafu můžete vidět, kolik lidí je samo k sobě zodpovědných.

Jedna pětina lidí si podle průzkumu vůbec nespoří, neodkládá a neinvestuje na stáří. Bohužel minimálně jedna čtvrtina lidí bude v důchodu velmi zklamána díky velmi nízkému „spoření“ si na stáří.

Kolik osob ze skupiny 37 %, kteří si měsíčně spoří více než 600 Kč, má jasno a opravdu ví, kolik si musí spořit, aby měli důstojné stáří a zajištěnou životní úroveň, na kterou jsou zvyklí? Ze své praxe vím, že se jedná o úplné minimum lidí.

Jaký je váš přístup?

Víte, kolik vám bude chybět financí, až se váš pracovně aktivní život změní v důchodový odpočinek?Výpočet je docela jednoduchý a není nutno nad ním dlouho přemýšlet. Jednoduše se jedná o rozdíl mezi vaši čistou mzdou a průměrným měsíčním státním důchodem.

Příklad z praxe

Pracující člověk má průměrnou hrubou mzdu 25 000 Kč. Ze své mzdy odvede do důchodového systému 1 625 Kč za sebe a jeho zaměstnavatel za něj odvede dalších 5 375 Kč, celkem tedy 7 000 Kč (u OSVČ si sám podnikatel ze své kapsy zaplatí 7 000 Kč měsíčně). Čistá mzda zaměstnance tak bude přes 19 000 Kč.

A protože víme, že průměrný státní důchod činí cca 11 000 Kč měsíčně, hned si spočítáme, že rozdíl je 8 000 Kč.

Výrazný pokles životní úrovně

Částka 8 000 Kč tak bude každému takovému člověku chybět v jeho rozpočtu při odchodu do důchodu. To je pokles životní úrovně o 42 %. Opravdu se dokážete uskromnit téměř na polovinu?

Ano, můžete namítnout, že nebudete mít náklady spojené se svým zaměstnáním – oblečení, přeprava do práce a další. Ale bohužel člověk, který má více času, potřebuje také peníze, protože svůj volný čas chce naplnit natolik, aby cítil své vnitřní uspokojení.

A pokud tomu tak není, může lehce sklouznout do apatie až deprese. Takovým stavem prochází mnoho důchodců, kteří neví, jak dál; cítí se nepotřební a nemají vlastní vyžití a uspokojení z koníčků a činností, které naplňují jejich den.

Nesmíte zapomenout na to, že také přijde období zvýšených potřeb na lékařskou či pečovatelskou pomoc. A i ta bude stát další peníze.

Ti zodpovědní ví, že stát dlouho „vyhrožuje“, že důchody bude snižovat, a tudíž je o důvod více, proč být ještě více aktivní a starat se o budování majetku a tvorbu své renty na stáří.

Příklad měsíční strategie

Následující tabulka ukazuje, kolik bude činit vytvořený kapitál za 20 let, pokud budeme měsíčně odkládat a investovat částku 1 000 Kč. V posledním sloupečku můžete vidět, na jak dlouho vám daný kapitál při zvolené strategii zhodnocení vystačí.

Zjistěte více o investicích

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Renta pro život s.r.o. | všechna práva vyhrazena

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top

Poraďte se s námi, jak dosáhnout na vlastní rentu.

Chci se stát rentiérem »

Chcete vlastní rentu?