Odvádí za pojištění více OSVČ nebo zaměstnanec?

V poslední době se čím dál častěji objevují ve veřejném prostoru útoky na OSVČ, a to jak od politiků tak od odborářů. Server Podnikatel.cz proto s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR připravil srovnání odvodů OSVČ a zaměstnanců mimo jiné také na sociálním a zdravotním pojištění. A jaké jsou výsledky?

Rozdíly mezi OSVČ a zaměstnancem

Z níže uvedeného grafu je patrné, že OSVČ platí téměř 2 krát více na sociálním pojištění než zaměstnanci (vždy počítáme bez vlivu odvodů za zaměstnavatele).

OSVČ nemá na rozdíl od zaměstnance za prvních 14 dnů nemoci žádnou náhradu a navíc nemohou nikdy čerpat ošetřovné na člena rodiny. OSVČ dále nemají žádnou dovolenou a odvody musí platit, i když nemají žádný příjem anebo nulový zisk ze svých zakázek.

Zatímco zaměstnanec má svá práva spočívající v tom, že jeho pracovní místo nemůže být zrušeno bez odstupného, OSVČ může ze dne na den díky nezaplaceným pohledávkám skončit.

Zaměstnanec za škodu ručí do výše 4,5 násobku svého hrubého příjmu a živnostníci celým svým majetkem.

OSVČ a budoucnost

Asi není divu, že počet OSVČ stále klesá. Zřejmě tomu nebude jinak ani v budoucnost, pokud takové podmínky zůstanou a politici se do nich navíc budou strefovat. Smutné je ovšem to, že si málokdo uvědomuje, co OSVČ, tedy drobní živnostníci pro společnost znamenají.

Není divu, že někteří toho mají dost a jdou se raději zaměstnat a jen tak si bokem přivydělají. Není ani výjimkou, že řada živnostníku šla raději na úřad práce. Také si říkám proč ne, vždyť tam mnoho let přispívali, tak si nyní něco vezmou zpět a trochu si od podnikatelského stresu odpočinou.

Na názorném grafu si můžete prohlédnout, jak se počet OSVČ mění mezi lety 2009 a 2014.

Z posledního níže uvedeného grafu je dále patrné, že OSVČ platí téměř 2 krát více na zdravotním pojištění než zaměstnanci. Do státního systému tak OSVČ platí téměř dvojnásobně více než sám vyčerpá.

 

A jaký je váš postoj? Vidíte v drobných živnostnících budoucnost? Podělte se se mnou o své názory v komentářích pod článkem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Renta pro život s.r.o. | všechna práva vyhrazena

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top

Poraďte se s námi, jak dosáhnout na vlastní rentu.

Chci se stát rentiérem »

Chcete vlastní rentu?