Kdy chceme jít do důchodu?

To symoblizuje otázku pro každého z nás. Bohužel je však většina lidí stále závislá na podmínkách určených státem, takže sledují zprávy o zvyšování hranice pro odchod do důchodu a snižování výše důchodu. Což zaručeně nejsou pozitivní zprávy, že?

Fyzická práce a odchod do důchodu

Jedna ze studií se zabývala tím, jak jsou čeští zaměstnanci starší 50 let práceschopní. V nedávné minulosti ženy odcházely díky počtu dětí do důchodu např. v 53 letech. Není se tak čemu divit, že je zvyšující se hranice odchodu do důchodu trochu frustrující, a to především pro fyzicky pracující.bohatstvi

Ze zmiňované studie se rovněž došlo k závěru, že čeští zaměstnanci starší 50 let jsou práce schopní jako jejich vrstevníci např. v Nizozemsku nebo severských zemích. Tyto výsledky ukázala pilotní studie, na které spolupracovala Asociace institucí vzdělávání dospělých ČR a také Ústav pedagogických věd Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Podle nich zdravotní stav starších zaměstnanců s průměrem tří identifikovaných diagnóz odpovídá jejich věku a je srovnatelný se stavem v dalších zemích. U fyzicky pracujících je ale situace odlišná. V Česku je dle studie daleko více pracovníků, kteří mají již nízkou pracovní schopnost ve srovnání např. s fyzicky pracujícími v Nizozemsku.

Situace může být ovlivněna firemní kulturou u zaměstnavatele, kde fyzicky pracující působí. Výrazně nižší byla totiž pracovní schopnost ve firmě, kde zejména ženy pracovaly na dělnických pozicích ve výrobě ve třísměnném provozu.

Motivace k práci

Co nejvíce ovlivní pracovní schopnost lidí v pokročilejším věku? Bez ohledu na povahu zaměstnání, pracovní schopnost lidí v pokročilejším věku obecně nejvíce snižuje pokles motivace k práci, zdravotní problémy a pracovní prostředí. U žen je přitom na prvním místě jednoznačně motivace, zatímco u mužů mají převahu zdravotní problémy.

Takže faktory ovlivňující naši pracovní schopnost jsou tyto:

  • Zdraví
  • Odborné znalosti
  • Hodnoty a postoje
  • Motivace zaměstnance
  • Požadavky na konkrétní místo

Jak velká je tedy motivace lidí vytvořit si své finanční bohatství, když ví, že jejich síly budou s přibývajícím věkem ubývat? Na to si musí každý odpovědět sám. Znám lidi, kteří mají z nastíněné situace panickou hrůzu a snaží se dělat vše, aby se na stáří zabezpečili. Na druhou stranu jsou i takoví, kteří nad tím mávnou rukou a říkají si, že nějak bylo a nějak bude.

Bude zajímavé tyto dva odlišné postoje sledovat až do okamžiku vstupu na důchodový odpočinek.

Jaké je vaše bohatství? A kde máte svou hranici zlomu vy?

Kam investovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Renta pro život s.r.o. | všechna práva vyhrazena

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top

Poraďte se s námi, jak dosáhnout na vlastní rentu.

Chci se stát rentiérem »

Chcete vlastní rentu?