Finanční rozdíly mezi mužem a ženou

Rozhořčila vás někdy nespravedlnost nad tím, že ženy si ve své kariéře obecně vydělají méně než muži? Měl by nás tento fakt znepokojovat? A jaké jsou rozdíly ve finančním myšlení obou pohlaví?

Ženská povolání

Rozdíly začínají členěním na ženská a mužská povolání. Sice se vývojem rozdíly pomalu stírají, ale ryze ženské povolání je už předurčeno k tomu, že zde figurují nižší výplaty (např. ve zdravotnictví, školství, pečovatelských službách).

Mnoho žen vykonává povolání stejné jako muži. Ale i zde jsou velké rozdíly v odměňování. Dle statistiky je rozdíl mezi platem muže a ženy až 22 %, a to nás v rámci EU řadí mezi nejhorší. Statistika nás asi tolik ani nezajímá. Jsou to jen informace a málokdo se jimi zabývá hlouběji.

Ženy mají nižší důchod

Co nás ale začne zajímat více je náš průměrný vyměřovací základ a odchod do důchodu. V tomto momentě se mnoho žen pozastaví a zamyslí. Jak je možné, že žena vychová děti, kteří jsou dalšími přispěvateli do důchodového systému, celý život pracuje, stará se o domácnost a nakonec má menší důchod než muž se stejným povoláním?

Tato nespravedlnost je tady dlouho a asi se ještě dlouho nezmění. Důchod totiž není za zásluhy a náš systém měří trochu jiným metrem.

Většina žen je doslova finančně závislá na muži v době mateřské, kdy nemá žádný příjem. Role mateřství je v životě lidí, ale i státu velmi důležitá, tak proč stát takto ženy „odměňuje“ za jejich zásluhy na důchod?

Ženy a investice

Ženy však vynikají ve spoustě věcí, což mě osobně těší. Například podle studie Barclays Wealth and Ledbury Research mají ženy lepší předpoklady vydělat na trzích, především díky tomu, že méně riskují. Nakoupí a drží. Snad je to nedostatkem sebevědomí, ženy si nevěří tak jako (příliš) sebevědomí muži. „Ženy se lépe kontrolují“, tvrdí studie.

  • Ženy investorky inkasují větší zisk, ale za menšího počtu obchodů ve srovnání s muži. Ty někdy vnímají trh jako ruletu.
  • Ženy jsou více opatrné a na rozkolísaném trhu vyhrává jejich strategie – kup a drž.
  • Ženy se při správě svých investic více ovládají.
  • Ženy, pokud více riskují (ať už z jakéhokoliv důvodu), podléhají většímu stresu než muži, a proto se drží zpátky. Naopak muži by potřebovali větší disciplínu a neusnout na svém pocitu sebeuspokojení

Pánové ovšem nemusí zoufat, v něčem ženy opravdu netrumfnou. Zejména jde-li o prostorovou představivost, velikost ega a velikost sebevědomí. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Renta pro život s.r.o. | všechna práva vyhrazena

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top

Poraďte se s námi, jak dosáhnout na vlastní rentu.

Chci se stát rentiérem »

Chcete vlastní rentu?