Existují záporné výnosy u dluhopisů?

Myslíte si, že se mohou vládní dluhopisy propadnout pod nulu a vy dosahovat záporného výnosu? Jaké jsou důvody pro případné držení takových cenných papírů?

Kdo platí úrok

Za normálních okolností při investici do dluhopisů dostává věřitel (držitel dluhopisu) svůj úrok za to, že půjčil tomu, kdo dluhopis vydal. Bohužel v současné době věřitel (držitel dluhopisu) platí za to, že si mohl své peníze odložit do dluhopisů dlužníka. Za tuto službu tak vlastně platí věřitel dlužníkovi.

Minusový výnos

Pro představu - vládní dluhopisy Německa se poprvé propadly pod nulu již v roce 2014. A tak, jako ukazuje graf od společnosti Bloomberg, je nyní výnos německých státních dluhopisů mínus 0,191 %.

Záporné úroky

Důvody pro nákup takových CP

  1. Je to bezpečný přístav pro finanční prostředky.
  2. A nově se jedná i o spekulaci, že při poklesu do vyšších záporných částek se najde ještě větší „blázen“, který si dluhopis bude chtít pořídit. A tak může držitel dluhopisu profitovat i z tohoto záporného výnosu.

Doporučení pro dluhopisovou složku investičního portfolia

  1. Státním dluhopisům se vyhýbáme vzhledem k nízkým sazbám.
  2. Preferujeme kratší splatnost před delší.
  3. Kratší splatnost znamená menší riziko při růstu sazeb.

Státní dluhopisy jsou obvykle pilířem konzervativních portfolií klientů. Když se podíváme na porovnání současných ročních výnosů státních dluhopisů, je zřejmé, že většina klientů by s takovým výnosem spokojená nebyla. Kdo by totiž chtěl ještě za uložení financí do dluhopisu platit namísto obdržení výnosů?

Státní dluhopisy

Mezi země se zápornými výnosy pro investory do státních dluhopisů se řadí aktuálně i Česká republika. Ta má záporné výnosy u dvouleté až pětileté splatnosti dluhopisů. U delších emisí není situace výrazně lepší.

cr-vynosy-dluhopisu

Opravdu jste tak bohatí, abyste si kupovali dluhopisy se záporným úrokem a nebo při dlouhodobé splatnosti úrokem nižším než je očekávaná inflace?

Zjistěte o investicích více

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Renta pro život s.r.o. | všechna práva vyhrazena

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top

Poraďte se s námi, jak dosáhnout na vlastní rentu.

Chci se stát rentiérem »

Chcete vlastní rentu?