Daňové ráje se těší čím dál větší oblibě

V České republice působí v současné době zhruba třináct tisíc firem, jež mají vlastníka v některém z daňových rájů. Ročně tam putují miliardy, možná desítky miliard korun. Dokonce i z veřejných zakázek.

Daňové ráje v číslech

Podle zjištění se během prvních devíti měsíců roku 2016 počet českých firem, jejichž vlastník sídlí v daňovém ráji, zvýšil o 229 subjektů. Celkem je teď takových firem 12 905. Majitelé z destinací považovaných za daňový ráj tak aktuálně kontrolují 3,46 % tuzemských společností a do základního kapitálu těchto podnikatelských subjektů investovali víc než 411 miliard korun.

To představuje téměř 17 % celkového základního kapitálu českých firem. Mezi nejpopulárnější destinace přitom dlouhodobě patří Seychely a Kypr.

Proč lidé volí sídlo v zahraničí

Existence daňových rájů je velice starou záležitostí. Útěk do daňových rájů je přitom výhodný zejména díky dvěma faktům:

  • Vyhnout se vysokému zdanění
  • Dosáhnout určité míry anonymity

A jaké jsou ty další důvody, kvůli kterým lidé odchází do jiných států? Zejména proto, že Česká republika z dlouhodobého hlediska nenabízí:

  • Jasný právní a daňový systém, který se nebude neustále měnit
  • Jasná vymahatelnost práva
  • Stabilní právní a podnikatelské prostředí
  • Přiměřeně nízké daňové zatížení firem

V Nizozemsku má své sídlo řada firem, i když je zdejší daňové zatížení shodné s tím naším. Zřejmě však tento stát splňuje více výše zmíněných bodů a stává se tak pro majitele firem zajímavější.

Nejoblíbenější daňové ráje

Daňové ráje neleží jen na ostrovech uprostřed oceánu (Maledivy, Seychely, Bermudy), ale také v Evropě (Monako, Lichtenštejnsko nebo Gibraltar) či Střední Americe (Belize, Panama).

Mezi daňové ráje, kam přichází relativně nejvíce podnikatelů, patří také Delaware, jeden z padesáti států ve Spojených státech amerických. A v tomto případě adresa v USA vypadá na vizitce jistě lépe než nějaké Kajmanské ostrovy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Renta pro život s.r.o. | všechna práva vyhrazena

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top

Poraďte se s námi, jak dosáhnout na vlastní rentu.

Chci se stát rentiérem »

Chcete vlastní rentu?